- 304 Stainless Steel Domestic Faucets
- 304 Stainless Steel body
- 3/16'' Vinyl product lines
- Tap handles not included
- 3/8" Copper Glycol recirculation lines
- Glycol recirculation to prevent foaming during first pour
- Triple-layer moisture and thermal insulation of glycol and product lines
Metro Beer Tower - 3"/4" Large Diameter - 10 Taps |
|
| Part Number | MT342-10 |
| Model | Metro |
| Faucets, Pcs. | 10 |
| Material | Stainless steel |
| Finish | Polished |
| Cooling method, Air/Glycol | Glycol |
| Recirculation line O.D., In. | 3/8 Copper |
| Beer line I.D., In. | 3/16" SS |
| Shanks and faucets, Yes/No | Yes |
| Height, In. | 16 1/4" |
| Width, In. | 39 3/8" |
| Distance Between Faucets, In. | 3" |
| Height to Faucet, In. | 13 3/4" |
| Pedestal diameter, In. | 4 1/8" |
| Mounting hardware, Yes/No | Yes |
Powder coating is available* (special rates and lead time may apply)
Custom made branded tap handles available*
At Beverage Craft, we take pride in offering high-quality stainless steel beer towers and beverage towers designed to meet your needs and keep customers happy. If you have any questions or special requests, we’d love to hear from you, please contact us anytime.