- 304 Stainless Steel body
- 3/16" ID beer line, 6 feet
- Tap handles not included
Dual-Sided T-Box Beer Tower - 16 Taps - Air Chilled |
|
| Part Number | TTB-8SS-DUAL |
| Model | Dual Sided T Box |
| Faucets, Pcs. | 16 |
| Material | Stainless steel |
| Finish | Brushed |
| Cooling method, Air/Glycol | Air |
| Beer line I.D., In. | 3/16" Vinyl |
| Shanks and faucets, Yes/No | Yes |
| Height, In. | 17" |
| Width, In. | 25" |
| Distance Between Faucets, In. | 3" |
| Height to Faucet, In. | 13" |
| Pedestal diameter, In. | 4" |
| Mounting hardware, Yes/No | Yes |
| Branding Availability | Yes |
Powder coating is available* (special rates and lead time may apply)
Short leg is available*
Custom made branded tap handles available*
BeverageCraft offers stainless steel beer towers and beverage towers built for quality and reliable performance. Contact us today with any questions or special requests.
If you haven’t found an item or part you are seeking for don’t hesitate to contact our managers on email sales@beveragecraft.com to inquire about the availability. We have new arrivals each week and are always here to help.
Related Products
Customizable Beer Tower Medallion - 81.6, 80, & 65 mm
Medallion Holder - Round & Chrome Plated with Classic Style Support
Medallion Holder - Round & Chrome Plated with S-Shape Support