- 304 Stainless Steel Domestic Faucets
- 304 Stainless Steel body
- 3/16'' Stainless Steel product lines
- Tap handles not included
- 3/8" Copper Glycol recirculation lines
- Glycol recirculation to prevent foaming during first pour
- Triple-layer moisture and thermal insulation of glycol and product lines
APOLLO 6, Copper Brushed |
|
| Part Number | AP350-6 |
| Model | Apollo |
| Faucets, Pcs. | 6 |
| Material | Brass |
| Finish | Copper Brushed |
| Cooling method, Air/Glycol | Glycol |
| Recirculation line O.D., In. | 3/8" Copper |
| Beer line I.D., In. | 3/16" SS |
| Shanks and faucets, Yes/No | Yes |
| Height, In. | 16 11/16" |
| Width, In. | 33 7/16" |
| Distance Between Faucets, In. | 3" |
| Pedestal diameter, In. | 4 1/8" |
| Mounting hardware, Yes/No | Yes |
Powder coating is available* (special rates and lead time may apply)
Custom made branded tap handles available*
Beverage Craft strives to provide the highest quality stainless steel beer towers and beverage towers to ensure full customer satisfaction. If you have any questions or special requests regarding stainless steel beer towers or beverage towers, please don't hesitate to contact us.