- 304 Stainless Steel body
- 3/8" Copper Glycol recirculation lines
- Cold blocks to prevent foaming during first pour
- Triple-layer moisture and thermal insulation of glycol and product lines
- Tap handles not included
4" Double Pedestal Beer Tower - 12 Taps - Glycol Chilled |
|
| Part Number | PTB12SSG-4 |
| Model | Box Glycol |
| Faucets, Pcs. | 12 |
| Material | Stainless steel |
| Finish | Chrome |
| Cooling method, Air/Glycol | Glycol |
| Recirculation line O.D., In. | 3/8" Copper |
| Beer line I.D., In. | 3/16" SS |
| Shanks and faucets, Yes/No | Yes |
| Height, In. | 17" |
| Width, In. | 37" |
| Distance Between Faucets, In. | 3" |
| Height to Faucet, In. | 13" |
| Pedestal diameter, In. | 4" |
| Mounting hardware, Yes/No | Yes |
| Branding Availability | Yes |
Powder coating is available* (special rates and lead time may apply)
Custom made branded tap handles available*
BeverageCraft offers stainless steel beer towers and beverage towers designed for quality, reliability and long-term performance. Contact us today with any questions or special requests.