- UL Sanitation Certification (NSF/ANSI 18)
- 304 Stainless Steel Domestic Faucets
- 304 Stainless Steel body
- 304 Stainless Steel product lines
- 3/8" Copper Glycol recirculation lines
- Cold blocks to prevent foaming during first pour
- Triple-layer moisture and thermal insulation of glycol and product lines
Custom made branded ceramic tap handles available*
Zorro Beer Tower - 5 Taps |
|
| Part Number | ZR375-5 |
| Model | Zorro |
| Faucets, Pcs. | 5 |
| Material | Stainless steel |
| Finish | Polished |
| Cooling method, Air/Glycol | Glycol |
| Recirculation line O.D., In. | 3/8" Copper |
| Beer line I.D., In. | 3/16" SS |
| Shanks and faucets, Yes/No | Yes |
| Height, In. | 22 5/16" |
| Width, In. | 30 9/16" |
| Distance Between Faucets, In. | 4 3/4" |
| Height to Faucet, In. | 17 7/8" |
| Pedestal diameter, In. | 4 1/16" |
| Mounting hardware, Yes/No | Yes |
| Branding Availability | Yes |
BeverageCraft is here to help you find the right stainless steel beer tower or beverage tower for your setup. We focus on quality and are always happy to answer questions or discuss any special requests. Contact us today - we’d be glad to help.