- 304 Stainless Steel Domestic Faucets
- 304 Stainless Steel body
- 3/16'' Vinyl product lines
- Tap handles not included
Dual-Sided Double Pedestal Beer Tower - 16 Taps - Glycol Chilled |
|
| Part Number | PTB-8SSG-DUAL |
| Model | Dual Sided Pass Thru |
| Faucets, Pcs. | 16 |
| Material | Stainless steel |
| Finish | Polished |
| Cooling method, Air/Glycol | Glycol |
| Beer line I.D., In. | 3/16" Vinyl |
| Shanks and faucets, Yes/No | Yes |
| Height, In. | 17" |
| Width, In. | 25" |
| Distance Between Faucets, In. | 3" |
| Height to Faucet, In. | 13" |
| Pedestal diameter, In. | 4" |
| Mounting hardware, Yes/No | Yes |
| Branding Availability | Yes |
Powder coating is available* (special rates and lead time may apply)
Custom made branded tap handles available*
BeverageCraft offers stainless steel beer towers and beverage towers designed for quality, reliability, and long-term performance. Contact us today with any questions or special requests.
If you haven’t found an item or part you are seeking for don’t hesitate to contact our managers on email sales@beveragecraft.com to inquire about the availability. We have new arrivals each week and are always here to help.
Related Products
Customizable Beer Tower Medallion - 81.6, 80, & 65 mm
Medallion Holder - Round & Chrome Plated with Classic Style Support
Medallion Holder - Round & Chrome Plated with S-Shape Support