- 304 Stainless Steel body
- 3/8" Copper Glycol recirculation lines
- 3/16'' Vinyl product lines
- Cold blocks to prevent foaming during first pour
- Tap handles not included
3" Double Pedestal Beer Tower - 12 Taps - Air Chilled |
|
| Part Number | PT12SS |
| Model | Box Air |
| Faucets, Pcs. | 12 |
| Material | Stainless steel |
| Finish | Brushed |
| Cooling method, Air/Glycol | Air |
| Beer line I.D., In. | 3/16" Vinyl |
| Shanks and faucets, Yes/No | Yes |
| Height, In. | 16" |
| Width, In. | 37 3/8" |
| Distance Between Faucets, In. | 3" |
| Height to Faucet, In. | 13 3/4" |
| Pedestal diameter, In. | 3" |
| Mounting hardware, Yes/No | Yes |
| Branding Availability | Yes |
Powder coating is available* (special rates and lead time may apply)
Custom made branded tap handles available*
BeverageCraft offers stainless steel beer towers and beverage towers designed for quality, reliability, and long-term performance. Contact us today with any questions or special requests.